Показать сообщение отдельно
Старый 22.12.2016, 09:30   #8
бігунець
Бывалый
 
Аватар для бігунець
 
Регистрация: 30.08.2014
Пчелостаж: 12
Пчелосемей: 65
Ульи: колода, корпусний
Адрес: Україна, Житомирська обл., с. Бігунь
Возраст: 49
Сообщений: 15,970
Сказал(а) спасибо: 11,652
Поблагодарили 20,586 раз(а) в 3,182 сообщениях
Сказал (а) "Не согласен!": 7
Сказали "Не согласен!" 38 раз(а) в 36 сообщениях
Файловый архив: 5
Закачек: 0
Вес репутации: 2974
бігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутациюбігунець имеет неукоснительную репутацию
По умолчанию Re: Бджільництво на Овруччині: традиції бортництва

Древні обереги, заговори, молитви в бортництві
безперечно існували, але вони передавалися майже
виключно по родовій лінії.
С. М. Жила

РОЗДІЛ 6.
ОБЕРЕГИ, ЗАГОВОРИ І МОЛИТВИ В БОРТНИЦТВІ

Протягом віків створилась самобутня культура і традиції в бортництві. Це став нібито свій окремий світ в світі людей. Сторонніх приймали до цього світу неохоче, і не один рік ти міг успішно займатися бортництвом, доки з тобою починали рахуватися, розповідати про свою пасіку. Але існувала одна тема, про що тобі ніколи не розкажуть – про заговори, молитви і обереги в бортництві. Їх передавали тільки в своєму роду від батька до сина. На жаль за останнє століття разом з відходом в минуле древніх пасічницьких династій зникали й унікальні здобутки. Старі пасічники на прохання поділитися знаннями, здебільшого відмахуються: «Та нічого такого не знаю. Мо колись воно й було, та ніхто мене не вчив. Ото й всього, що перехрещусь та попрошу в Бога допомоги і мені і бджолам, щоб не боліли й медували».
І все ж то в одному, то в іншому місці проскакують тексти древніх бортницьких молитв і заговорів. Наведемо їх в роботі.
Підійшовши до бджіл просять у Бога: «Дай, Боже, шоб пчолки носили мед густий, а сот шоб був товстий. Шоб меду хватало і пчолі лютую зиму пережить, і хазяїну на пропітніє-увеселеніє. Шоб дощі мед – божу росу – не змивали з кветок. Шоб недугі – болезні разниє – у поли не приключились. Шоб пчолки не ленувалися мед носити. Шоб гречки добре родили, да шоб круха, вереса добре медили. Амінь» [3 - 36].
Щоб бджоли не загинули, носили багато меду, на пасіці слід поставити оберіг. Читають молитву, підходячи до кожного вулика: «Дав Бог бджолу не для погибелі, а для радості, малим дітям на слабості. Щоб їм добре у мене жилося, щоб багато меду у мене велося. Амінь. Амінь. Амінь» [3 - 36].
Заговір, щоб посадити бджіл до вулика: «Бджоли рояться, бджоли плодяться, бджоли смиряться. Стану я на воск проти дальньої сторони і почую шум і гудіння бджіл. Беру я бджолу роя, гляжу і сажаю у вулик. Не я тебе сажаю, сажають ясні зірки, світлий місяць, ясне сонечко. Сажаю тебе, укорочую. Ти, бджола, роїся (називається прізвище господаря бджіл) на вулика сідай. Замикаю я тебе, матко, всі дороги, ключом, замком. І кидаю ключі в океан-море, під зелений кущ. А в зеленому кущі сидить всім маткам матка старшая, держить жало, жалить непокірних бджіл. А будете не коритися моїм словам, пошлю я вас в океан-море, під зелений кущ, де сидить матка, всім маткам матка старша. І буде за вашу непокору жалить вас жалами. Слово моє крепкоє. Амінь» [3 - 36].
Заговір, щоб бути з медом (читають по весні на вулик, коли починають роїтися бджоли): «В церкві небесній стоїть стіл хрустальний, на столі шлюбна чаша стоїть, в цій чаші мед налитий. Хто б його не пив, до дна не допиває, мед в чаші не убуває, а більше ще прибуває. Так би і в мої вулики мед бджоли носили. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь» [3 - 37].
Старий бортник Рудницький Микола Кузьмич радить: « В ночи до Обретення треба дуже рано встат, до сход сонца. Перехрестится три рази і сказат: «Хай седают, де треба. І роє обязательно сядут».
Напевно заговори і молитви відіграють здебільшого психологічний аспект, ніж допомагають в ловлі роїв, оберіганні їх від злодіїв і догляді за бджолами. Як казав колись Адам Титович Андросович: «Ти хоч всю ноч ході кругом дерева і читай молитву, проти злодія вона навряд чи поможе». І все ж молитви жили віками, не вмирали. Пошук заговорів і молитов, дослідження їх впливу на бджільництво – чекає ще на свого дослідника.
бігунець вне форума   Ответить с цитированием
16 пользователя(ей) сказали cпасибо:
gardener (22.12.2016), P4ELOVOD (22.12.2016), RVAnat (22.12.2016), torris (22.12.2016), Urik (22.12.2016), vit (23.12.2016), Александр70 (25.12.2016), анна сергеева (22.12.2016), верес (22.12.2016), Владимир Татомир (22.12.2016), Володимир Jos (03.04.2017), Димас (22.12.2016), ДобровоЛ (22.12.2016), Кудлянин (22.12.2016), Олег к (22.12.2016), Оттович (01.04.2017)